У січні 2021 року внутрішня торгівля була єдиним видом економічної діяльності серед тих, які формують динаміку зведеного індексу виробництва (ЗІВ), яка попри часткові обмеження діяльності на тлі локдауну продемонструвала зростання. Про це повідомляє Мінекономіки.

Ми вирішили висвітлити динаміку внутрішньої торгівлі в контексті потенціалу внутрішнього попиту.

Обсяги випуску торгівлі у січні 2021 року

Згідно з даними Мінекономіки зростання обсягів випуску внутрішньої торгівлі становило 0,9% (2,7% у січні 2020 році).

Рисунок 1 – Випуск ВЕД «Торгівля», зміна (п/п) до відповідного періоду попереднього року, %

Джерело: розрахунки Мінекономіки на базі даних ДССУ.

У відомстві повідомляють, що основний внесок у розвиток галузі продовжував забезпечувати роздрібний сегмент ринку (1,3 в.п.) зі зростанням – на 3,5% (р/р).

Рисунок 2 –  Оборот роздрібної торгівлі, зміна (п/п) до відповідного періоду попереднього року, %

Джерело: ДССУ.

На збільшення обсягів роздрібного товарообороту впливало зростання споживчого попиту в умовах підтримки купівельної спроможності населення (у т.ч. зростання мінімальної заробітної плати та дії ряду преференцій і матеріальної допомоги для населення та бізнесу з боку держави) та певної пристосованості галузі до ведення діяльності в умовах періодичних заборон та обмежень.

Рисунок 3 – Внесок оптової та роздрібної торгівлі у загальний обсяг випуску ВЕД «Торгівля», в.п.

Джерело: розрахунки Мінекономіки на базі даних ДССУ

Водночас гуртовий сегмент ринку, на динаміку якого, певним чином, впливало затухання економічної активності підприємств реального сектору, які є основними користувачами послуг галузі (зокрема, будівельні компанії та окремі промислові й сільськогосподарські виробники) у січні 2021 року продемонструвала незначне падіння на 0,6% (на 2,0 у січні 2020 року), з внеском до загального обсягу – «мінус» 0,4 в.п.

Фактори, що позначалися на динаміці торгівлі

Основними факторами, які позитивно впливали на динаміку внутрішньої торгівлі у січні 2021 року, були стимулювання споживчого попиту населення в умовах підвищення рівня оплати праці (підвищення мінімальної зарплати: з 01.01.2021 до 6 тис. грн (проти 5 тис. грн станом на 01.09.2020) та соціального забезпечення пенсіонерів (з 01.01.2021 року – збільшення найменших пенсій до 2400 грн за віком (у т.ч. для осіб, яких вік понад 65 років та є повний страховий стаж).

Нагадаємо, у грудні зростання номінальних та реальних заробітних плат прискорилося (до 15.6% р/р та 10.1% р/р відповідно), зокрема на тлі пожвавлення економічної активності після закінчення карантину «вихідного дня».

У 2021 році  уряд продовжує виплату щомісячних компенсацій у розмірі до 500 грн пенсіонерам, яким  понад 80 років та мінімальної пенсійної виплати 2 600 грн за наявності у них страхового стажу 20-25 років і більше).

Варто зазначити, у січні 2021 року (р/р) відбулось збільшення номінальної середньомісячної заробітної плати на 15% до 12337 грн. (у січні 2020 року на 16,3% до 10 727 грн.), реальної – на 8,3% (на 12,5% у січні 2020 року). Також зросли обсяги отриманих з-за кордону переказів фізичних осіб в іноземній валюті (за даними НБУ у січні 2021 року зростання на 7,1% проти 2,6% у січні 2020 року (р/р)).

Безумовно, в умовах запроваджених січневих обмежень, мали місце фактори, що стримували динаміку внутрішньої торгівлі. Йдеться про зниження активності населення в частині не першочергових витрат (зокрема, відвідування торгових та розважальних центрів та, певною мірою, придбання товарів і послуг не першої необхідності) в умовах посилення жорсткості карантинних обмежень під час січневого локдауна. Варто зазначити, згідно з даними дослідницької агенції Info Sapiens індекс споживчих настроїв у січні 2021 року становить 60,7 п., що на 5,2 п. нижче, ніж у грудні 2020 року, досягнувши мінімального значення за період з квітня 2019 року).

Рисунок 4 – Індекси споживчих настроїв у січні 2021 року

Джерело: Info Sapiens.

Негативним фактором, що позначився на внутрішньому попиті, є скорочення споживчого кредитування (станом на кінець січня 2021 року у порівнянні з аналогічною датою 2020 року обсяг споживчих кредитів зменшився на 2,9%).

У січні також спостерігалося зниження попиту на послуги гуртової торгівлі з боку промислових виробників в умовах скорочення пропозиції товарів (зокрема, виробників інвестиційних товарів, споживчих товарів короткострокового використання та товарів групи «Енергія») та будівельної галузі на тлі несприятливих погодних умов для проведення будівельних робіт.

В підсумку варто зазначити, з початку 2021 року динаміка роздрібного сегмента ринку була різноспрямованою. Якщо у 10 областях показник перевищив значення по Україні в цілому, то у 8 регіонах (Волинська, Кіровоградська, Львівська, Миколаївська, Рівненська, Харківська, Хмельницька та Черкаська обл.) відбулося падіння обороту роздрібної торгівлі, що частково обумовлено рівнем захворюваності та відповідно мобільності населення в регіонах.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *