Журналіст: Юрію Анатолійовичу, тиждень тому завершився опалювальний сезон 2020–2021. Як Ви можете його оцінити? Чи був він вдалим для ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ»?

Юрій Кішко: Вітаю! В цілому, опалювальний сезон 2020-2021 пройшов стабільно, без особливих проблем та аварій, що дозволило ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ» стабільно працювати, своєчасно сплачувати податки та заробітну плату своїм співробітникам без залучення будь-яких зовнішніх фінансових ресурсів. Ми є державним підприємством, яке не отримує дотацій з міського, обласного, районного або державного бюджетів. Більш того, за підсумками 2020 року, наше підприємство отримало бухгалтерський прибуток на рівні 20 млн грн. Це стало можливим завдяки діяльності професійної команди, яка працює в ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ».

— Відомо, що виробництво теплової енергії – це складний багаторівневий технічний процес, що характеризується певними чинниками та показниками. Чи можете навести деякі з них?

— Так, звісно. Хочу нагадати, що початок та закінчення опалювального сезону в місті Миколаєві визначається рішенням виконавчого комітету Миколаївської міської ради. Відповідно до прийнятих рішень виконкому № 1086 та № 249, опалювальний сезон 2020-2021 р.р. в Миколаєві тривав 157 діб: з 6 листопада 2020 року по 12 квітня 2021 року. Протягом опалювального сезону Миколаївська ТЕЦ опалювала 40 662 абонентів (це близько 40% споживачів міста), з них житловий фонд — 40 116 абонентів (це 763 житлових будинка, в тому числі 50 ОСББ), бюджетні установи — 95, інші абоненти — 451. Фактична середня температура повітря в опалювальному сезоні 2020-2021 р.р. становила +1,8℃. Відповідно до затвердженого температурного графіку, середня температура теплоносія становила: +63℃ — подача, +43,1℃ — зворотня температура теплоносія. Для порівняння: в опалювальному сезоні 2019-2020 р.р. середня температура повітря складала +4,8℃; середня температура теплоносія – +57℃ подача, +40℃ – зворотня. За опалювальний сезон 2020-2021 р.р. вироблено теплової енергії — 286 295 Гкал (для порівняння в 2019-2020 опалювальному сезоні — 233 315 Гкал); електричної енергії — 71,792 МВт (для порівняння в 2019-2020 опалювальному сезоні — 56,274 МВт).

— Ваше підприємство ще й електричну енергію виробляє?

— Звісно. Основним завданням ТЕЦ є забезпечення споживачів тепловою та електричною енергією. Протягом опалювального сезону ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ», використовуючи власне обладнання, виробляє електричну енергію. Встановлена електрична потужність складає 40 МВт. Ми забезпечуємо власні електропотреби ТЕЦ та постачаємо надлишок до електромережі. До речі, становлення Миколаївської ТЕЦ як підприємства понад сто років тому відбувалось саме з електропостачання: в 1895 році вперше Миколаївська міська дума розглянула питання про устрій у місті електричного освітлення, в 1899 році Миколаївська міська управа надала право на будівництво першої міської електростанції АТ «Сименс і Гальске», а 2 липня 1902 року – міська управа прийняла в експлуатацію Миколаївську міську електростанцію.

— Дуже цікаво. Історичний розвиток Миколаївської ТЕЦ, звісно, заслуговує на окрему розмову. Але повернемось до опалювального сезону. Одним із болючих питань для населення є питання тарифів. Який тариф на опалення був застосований в опалювальному сезоні 2020 – 2021 р.р.?

— Фактичний тариф, що застосовувався в минулому опалювальному сезоні, складав для фізичних осіб 1524,04 грн. за одну гігакалорию (Гкал). Це один із найнижчих тарифів в Україні. Для юридичних осіб — до 01.12.2020 року — 1602,61 грн, з 01.12.2020 року — 1873,39 грн. Для бюджетних установ до 01.12.2020 року — 1602,76 грн, з 01.12.2020 — 1873,22 грн. Як відомо, тарифи підприємствам-ліцензіатам, яким є ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ», затверджує НКРЕКП. Тому 1 грудня 2020 року ми отримали новий затверджений тариф на теплову енергію для населення, проте не застосовували його, оскільки на той час вже розпочався опалювальний сезон за договорами на основі попереднього тарифу. Також слід зазначити, що наприкінці 2020 року Верховна Рада України прийняла Закон “Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг” (законопроект № 2458 від 15.11.2019 р.), яким створюється можливість автоматичного приєднання споживачів до публічних договорів. Якщо цей закон буде підписано Президентом України і він вступить в дію, то тариф для населення в наступному опалювальному сезоні становитиме 1873,39 грн в т. ч. ПДВ.

— Як це відображається на платоспроможності населення? І взагалі, який зараз відсоток оплат серед населення за послуги теплопостачання?

— Відсоток оплат за послуги опалення в цьому опалювальному сезоні становить 85,8%, окремо по житловому фонду — 83,2%. Це дані без нарахування плат за березень, оскільки оплата за березень місяць буде нарахована у квітні. Взагалі, населення здебільшого вчасно розраховується за спожиту теплову енергію. Я особисто та від імені всього колективу ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ» хочу подякувати миколаївцям за своєчасну оплату за опалення. Ми це дуже цінуємо. Своєчасна оплата за спожиту теплову енергію для нас – це можливість сплачувати за газ, що використовується для виробництва тепла; податки, що йдуть у тому числі в місцевий бюджет; заробітну плату нашим співробітникам, а це більше 500 осіб, які проживають в Миколаєві; а також проводити модернізацію обладнання ТЕЦ для надання більш якісної послуги опалення нашим споживачам.

— До речі, про якість послуг. Під час опалювального сезону у «Фейсбуці» траплялися пости «обурених» громадян про те, що в холодну погоду батареї холодні або навпаки – в теплу погоду вони змушені відкривати вікна, оскільки кімнатні радіатори дуже сильно гріють.

— Ми з розумінням ставимось до подібних випадків. Найчастіше вони відбуваються на початку та в кінці опалювального сезону, оскільки після початку опалювального сезону (як правило, це друга половина жовтня – перша половина листопада) теплоносію потрібен час для того, щоб дійти тепломережами до споживачів. Тому декілька днів батареї залишаються холодними, очікуючи на теплоносій, що йде мережею. Також в кінці опалювального сезону (як правило, це квітень), коли весна дарує нам перші теплі дні, проте опалювальний сезон ще триває, а це означає, що теплоносій продовжує йти тепломережами до споживачів та опалювати їх помешкання. До речі, наш теплоносій, що йде нашими тепломережами, відповідає температурному графіку, що затверджений місцевою владою. Проте наш теплоносій, який прямує до наших споживачів, не всюди в місті доставляється нашими тепломережами. Довжина мереж, за якими йде теплоносій Миколаївської ТЕЦ становить 224,206 км (в однотрубному вимірі), з них власних мереж – лише 100,21 км. Мереж, що знаходяться на балансі суміжних теплогенеруючих підприємств – 123,994 км. Аналізуючи інформацію «обурених» громадян, здебільшого ми фіксуємо такі випадки у споживачів, які отримують наш теплоносій мережами, що нам не належать. Нас дуже турбує питання якості наданої нами послуги всім нашим споживачам, адже головне для нас – тепло і затишок в домах миколаївців. Тому питання приналежності тепломереж, що постачають наш теплоносій до споживачів для нас вельми актуальне. Ми з особливою увагою відслідковуємо виконання договірних умов транспортувальником нашої теплової енергії, а саме ОКП «Миколаївоблтеплоенерго». Фіксуємо неодноразове неналежне виконання ліцензійних та договірних умов, що призводить до погіршення якості теплопостачання наших споживачів. Ми вкрай незадоволені таким відношенням ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» до своїх обов’язків транспортувальника теплової енергії, враховуючи те, що за дану послугу ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ» сплачує немалі кошти: близько 10 млн грн за опалювальний сезон.

— Як щодо стану мереж та кількості аварійних ситуацій в минулому опалювальному сезоні?

— Стан мереж залишає бажати кращого. Більшість мереж в місті вже відпрацювали свій нормативний строк експлуатації та потребують заміни. Їх заміна потребує величезних коштів. Власні теплові мережі ми підтримуємо в робочому стані та ремонтуємо силами нашого підприємства у разі потреби або виявлення дефектів. Проте тепломережі, що знаходяться на балансі іншого теплопостачального підприємства, по яких ми транспортуємо наш теплоносій, є вкрай занедбаними. Ми це бачимо в кількості дефектів, а також по об’ємах тепловтрат та втрат теплоносія, які в них відбуваються. І це знову ж таки питання недобросовісності виконання договірних засад транспортувальника, про яке йшлося вище. Згідно договору та ліцензійних умов транспортувальник зобов’язаний своєчасно в повному обсязі відремонтувати теплові мережі, по яких здійснюється господарська діяльність з транспортування теплової енергії за кошти, які він отримує від реалізації цієї діяльності. Починаючи з осені 2017 року по березень 2021 року, ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ» згідно договору фактично сплатила 33 мільйона 42 тисячі 130 грн за транспортування теплоносія мережами ОКП «Миколаївоблтеплоенерго». Куди пішли ці кошти? Питання риторичне.

Щодо аварійних ситуацій в опалювальному сезоні 2020-2021 р.р. можу зазначити, що їх не було. За 2020 рік було усунено 88 дефектів, із них 9 – в опалювальний період 2020-2021 р.р. із відключенням абонентів менше, ніж на добу. Для порівняння: за 2019 рік було усунено 143 дефекти.

Сьогодні, в рамках підготовки до наступного опалювального сезону, ми проводимо планові гідравлічні випробування наших тепломереж з метою виявлення можливих дефектів. І оскільки тепломережі зношені, то дефекти виявляються. Ви це можете спостерігати на вулицях нашого міста, в огороджених місцях проїжджих частин. Ми їх усуваємо власними ремонтними бригадами та асфальтуємо дорожнє покриття. Краще виявляти протікання тепломережі зараз, ніж під час опалювального сезону, коли для його усунення необхідно відключати споживачів від опалення.

— Як Ви зазначили, Миколаївська ТЕЦ опалює близько 40% споживачів міста, ОКП «Миколаївоблтеплоенерго», відповідно, близько 60%. Як складаються взаємовідносини між підприємствами? Чи трапляються непорозуміння в роботі? Як вирішуються спірні питання?

— В цілому можу сказати, що, не дивлячись на спільні завдання двох підприємств: надавати послуги з централізованого опалення в місті Миколаєві, конструктивних відносин немає. ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ» — державне підприємство, що існує за рахунок власної економічної діяльності і не отримує жодних бюджетних дотацій. ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» — комунальне підприємство Миколаївської міської ради, якому постійно не вистачає коштів на своє життєзабезпечення, причому бюджет міста за останні чотири роки виділив понад 160 млн грн на його утримання. Йдеться про величезні кошти наших платників податків, які фактично двічі сплачують внески на діяльність цього комунального підприємства: перший раз в якості податків зі своєї заробітної плати (ПДФО), другий раз (в тому числі за транспортування) – сплачуючи рахунки за опалення.

Я вже розповів вище про проблеми у сфері транспортування нашого теплоносія тепломережами ОКП. Нещодавно трапився ще один неприємний сюрприз з боку ОКП. Як я зазначав, наприкінці минулого року НКРЕКП затвердило нашому підприємству новий тариф на теплову енергію для населення, який ми не застосували через вже розпочатий опалювальний сезон. Точно такий стан справ відбувся і на ОКП «Миколаївоблтеплоенерго». Проте, останнє у судовому порядку стягнуло з ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ» більше 9 млн грн за транспортування теплової енергії своїми тепломережами за новим тарифом. Тобто населення сплачує нам за спожиту теплову енергію за меншим тарифом, а ОКП вимагає з нашого підприємства кошти за транспортування у розрахунку більшого тарифу, який ми не застосовували. Іншими словами, через неврегульовані юридичні аспекти на ОКП скористались можливістю завдати матеріальної шкоди державному підприємству. Таким чином, більше 9 млн грн плюс 542 тис. грн судових зборів зависають без джерела погашення. Так на кого покласти ці витрати? ОКП зробило все для того, щоб ці кошти сплатили їм наші споживачі, оскільки інших джерел фінансування таких витрат на державному підприємстві немає. От такі взаємовідносини…

— В Миколаєві є «традиція» декілька раз на рік розривати вул. Московську для проведення ремонтних робіт на теплових мережах. Що потрібно зробити для того, щоб один раз і назавжди відремонтувати дану ділянку і більше не повертатися до цього питання?

— Традиція? (сміється) Так, є така проблемна ділянка, де теплові комунікації знаходяться нижче рівня комунікацій міськводоканалу, які до їх заміни постійно протікали та виводили з робочого стану нашу тепломережу. В минулому році на прохання міської влади ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ» розробило проект реконструкції теплових мереж, розташованих по вул. Московській, та пройшло державну експертизу. Ми навіть провели презентацію даного проекту в малому залі міськвиконкому за участю міського голови та профільного заступника, який відповідав за цей напрямок. Оскільки вартість проекту складає біля 70 млн грн, ми домовились розбити здійснення реконструкції на черги, почавши з головної проблемної ділянки. Домовлялись передбачити в міському бюджеті 2021 року на реконструкцію цієї ділянки близько 7 млн грн. Виконання даного проекту позбавить місто від такої «традиції» на строк до 50 років. Наразі очікуємо від міської влади виконання досягнутих домовленостей та сподіваємось на конструктивну співпрацю, яка була в нас протягом останніх 4 років.

— Нещодавно в ЗМІ була інформація щодо реалізації в Миколаєві проекта НЕФКО. Виходячи з публічних джерел інформації, підчас реалізації даного проекту Миколаївська ТЕЦ втратить своїх споживачів, що мешкають по вул. Херсонське шосе. Чи зацікавлена Миколаївська ТЕЦ в його реалізації? Як місто допомагає Вашому підприємству компенсувати втрачене теплове навантаження?

— (Дістає матеріали) «DemoUkrainaDH у місті Миколаєві» — це корисний для міста проект співпраці з НЕФКО, який був започаткований ще у 2018 році. Його реалізація, при умові виконання всіх запланованих цим проектом заходів, здійснить суттєву оптимізацію навантажень в теплових мережах міста. До речі, всі ці заходи включені до Схеми теплопостачання міста Миколаєва, яка була погоджена наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №197 від 22.08.2019 та затверджена рішенням Миколаївської міської ради від 20.12.2019 №56/84. Це надважливий документ для міста, прийняття якого дозволяє залучати кошти державного бюджету та позабюджетні кошти в реконструкцію міських тепломереж. В тому числі і кредитні та грантові кошти НЕФКО, які надані Департаменту енергетики, енергозбереження та запровадження інноваційних технологій Миколаївської міської ради на виконання проекту «DemoUkrainaDH у місті Миколаєві».

Як я розумію, на теперішній час реалізуються наступні компоненти інвестиційного проекту:

  • відключення групи будинків по вул. Чорновола (Гмирьова) від мережі ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ» та їх підключення до котельні 135-го мікрорайону ОКП «Миколаївоблтеплоенерго». В результаті буде виведена з експлуатації частина теплотраси довжиною близько 3000 п. м. діаметром D500 з недостатнім навантаженням. У споживачів планується встановлення ІТП;
  • відключення групи будинків по вул. Херсонське шосе від мереж ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ» та облаштування для їх теплопостачання нової біопаливної котельні (шляхом реконструкції існуючого ЦТП ОКП «Миколаївоблтеплоенерго»). В житлових будинках планується встановлення ІТП;
  • виведення з експлуатації котельні ОКП «Миколаївоблтеплоенерго», що розташована у підвалі багатоквартирного житлового будинку по пр. Центральному, 22а та підключення споживачів цього мікрорайону до мереж теплопостачання ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ». При цьому також планується встановлення ІТП в житлових будинках.

Ми всіляко підтримуємо подібні ініціативи міської влади за умов дотримання всіх домовленостей і виконання всіх компонентів проекту з врахуванням інтересів всіх зацікавлених сторін. Окрім того, ми, як то кажуть, «глибоко в матеріалі» цієї теми і уважно слідкуємо за її розвитком, оскільки, як вже відомо, ми запросили до співпраці у складі команди ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ» Олександра Андрійовича Омельчука, який стояв у витоків цього проекту і дуже добре володіє цією темою.

— Юрію Анатолійовичу, на початку нашої бесіди Ви зазначили, що ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ» завершила 2020 рік з бухгалтерським прибутком понад 20 млн грн. Яким чином вдалося отримати позитивний результат? Чи надавалися вам кошти в якості фінансової допомоги з місцевого бюджету?

— Як я вже неодноразово зазначав, ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ» є державним підприємством і тому нам приємно зазначити, що 2020 рік ми закінчили з бухгалтерським прибутком без використання додаткових бюджетних коштів будь-яких рівнів. Це результат командної роботи: колективу нашого підприємства та відповідального ставлення наших споживачів. Я ще раз всім дякую за це! Проте, проблеми теплоенергетичної галузі, які накопичені в нашій державі, не обходять стороною наше підприємство. Це і проблеми з тарифоутворенням, і вартість природного газу та його транспортування, і зношеність основних фондів, особливо тепломереж, і таке інше. Але ми вже готуємось до наступного опалювального сезону, здійснюємо гідравлічні випробування наших тепломереж, ремонтуємо виявлені цими випробуваннями дефекти та намагаємось ефективно працювати навіть у таких складних умовах сьогодення.

— Не хотілося б завершувати нашу бесіду на проблемних питаннях. Юрію Анатолійовичу, побажайте щось добре нашим читачам!

— Я хотів би всім побажати гарного та міцного здоров’я! Сьогодні в світі ще триває пандемія COVID-19, тому всім нам необхідно дотримуватись карантинних обмежень. Кажу це з власного досвіду! Бажаю всім здоров’я та оптимізму!

— Дякую Вам за цікаву розмову!

— Навзаєм!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *