Цінності людей та суспільства не менш важливі за демократичну структуру та принципи нації. Цінності не просто дають уявлення про основи країни, вони також є свідченням демократичного шляху розвитку держави. Досліджуючи цінності громадян України сьогодні, варто переглянути, як починалася незалежність держави.

24 серпня 1991 року актом Верховної Ради Україна проголосила себе незалежною від Радянського Союзу, відновивши право на самовизначення відповідно до Статуту ООН, і заявила, що лише Конституція та закони України чинні на її території. Пізніше тієї ж зими 92% українців підтримали незалежність шляхом всенародного референдуму, в якому взяли участь понад 80% виборців.

Декларація про державний суверенітет України заклала основу народного суверенітету країни. Тоді український громадянин і став незалежним. Минуло майже п’ять років, перш ніж у Конституції було виписано індивідуальні свободи та державні повноваження українців, забезпечуючи затвердження демократичних ідеалів та цінностей людей, які здобули незалежність.

Пройшло двадцять дев’ять років і День незалежності України дає можливість задуматися про стан демократичних цінностей, ідентичність громадян та обговорити досвід, який українці набули під час розбудови сучасної нації, якій притаманна залученість громадян та активне громадянське суспільство.

Розуміння цінностей та концепцій свобод українців сприяє процесу побудови демократичної нації, справедливої ​​​​економічної системи, в якій кожен українець чи українка працюють заради  процвітання нації. Національне опитування громадської активності Програми сприяння громадській активності Долучайся!, проведене в січні 2020 року, демонструє ключові цінності українців.

Дослідження цінностей українців через двадцять дев'ять років незалежності

Що робить громадянина України ідеальним? Повага до закону!

В останньому опитуванні Програми сприяння громадській активності Долучайся! респондентам було запропоновано описати ті риси, які визначають свідомого громадянина. Серед характеристик, які 90% українців визначили найважливішими, найбільш вагомим виявилися усвідомлення громадянином власних прав та вміння їх захищати. Аналогічно важливим українці вважають дотримання правил та законів (90%). Сплата податків також вважалася важливою рисою свідомого громадянина (86%), поряд із вмінням розмовляти на державній мові та голосувати – обидві характеристики отримали схвалення 81% респондентів. Найменш важливою серед респондентів стала участь у діяльності організацій громадянського суспільства (62%) та проходження військової служби (65%).

Корупція загрожує демократичним цінностям та громадянам

Корупція, як і раніше, вважається головною проблемою в Україні. Її визначили найважливішою проблемою для країни після кризи на Донбасі та четвертою за важливістю для громадян особисто. Так, порушення закону або хабарництво заважає верховенству закону та ставить під загрозу інші демократичні процеси та інститути.

Незважаючи на переконання українців щодо важливості розуміння і дотримання законів, велика кількість респондентів виправдовують порушення закону тим, що чиновники так само вчиняють. На запитання, чи можуть прості громадяни не дотримуватися законів, якщо так вчиняють високопосадовці, більшість респондентів (66%) повністю чи частково не погодилися, і приблизно одна третина населення відповіла позитивно і зазначила, що зважаючи на вчинки корупціонерів, дотримуватися законів не потрібно. В іншому питанні, спеціально присвяченому верховенству закону, 61% респондентів погодилися, що українські закони настільки недосконалі, що люди іноді змушені їх порушувати. На запитання, чи дійсно неможливо жити в повній відповідності із законом, трохи менше половини  респондентів (45%) погодились. Така підтримка порушення закону з боку населення, коли вона не відповідає власним інтересам особи, підкреслює корозійний вплив корупції та її здатність підривати демократичні принципи.

Помірні погляди на питання втручання уряду або вільне волевиявлення

Хоча Конституція України встановлює широку концепцію соціальних гарантій для своїх громадян, українці мають досить помірковані думки щодо ролі держави у наданні громадянам різних гарантій та соціального захисту, що стосуються добробуту та засобів до існування.

Дослідження цінностей українців через двадцять дев'ять років незалежності

Коли мова заходить щодо рівності доходів, то приблизно лише чверть респондентів виступають за рівні доходи, тоді як 45% схильні погоджуватися, що дохід повинен визначатися зусиллями особи, а решта ставиться до цього питання нейтрально.

Загалом, більшість українців (52%) погоджуються, що добробут кожного громадянина, в тому числі їх  працевлаштування та соціальне забезпечення, має гарантувати держава. Тим часом 23% вважають, що держава має гарантувати дотримання правил гри,  згідно з якими громадянин є відповідальним за власний добробут. 22% опитаних вважають, що держава має гарантувати своїм громадянам безпеку в складних життєвих обставинах . Враховуючи кількість проблем, пов’язаних із охороною здоров’я, що виникають у зв’язку з пандемією COVID-19, респонденти можуть мати різні погляди щодо ролі держави у наданні основних послуг сьогодні.

Можливість та світогляд: надія на майбутні покоління, песимізм щодо їхнього впливу

Дещо менш позитивні результати опитування стосуються бачення своєї ролі громадянами Більшість респондентів (52%) схильні погодитися, що успіх визначається більше вдачею та зв’язками, ніж важкою працею. Однак громадяни вважають, що в сьогодні в Україні все не так вже й погано.

Дослідження цінностей українців через двадцять дев'ять років незалежності

На противагу, переважна більшість учасників опитування громадської активності USAID/ENGAGE (73%) зазначили, що через п’ять років вони хотіли б жити в Україні. Менша цифра – але все ще більшість опитаних – зазначили, що бажали б, щоб їхні діти жили в Україні (58%).

Тим не менш, українці серйозно переймаються нерівністю, нездатністю в повній мірі контролювати своє майбутнє та рівними можливостями. Наприклад, вісімдесят чотири відсотки респондентів погоджуються, що багаті стають багатшими в Україні, а бідні – біднішими. За словами 82% респондентів, люди, які перебувають при владі,  намагаються отримати прибуток за рахунок пересічного українця, тоді як 81% вважають, що їх думка немає значення для представників влади. Ці проблеми розкривають потребу в розширенні можливостей громадян та, безумовно, вимагають уваги.

Незважаючи на наявність міжнародно визнаного та схваленого громадянського суспільства, 78% українців вважають, що вони не мають можливості впливати на події у своїй країні. Результат демонструє, що, можливо, деяким українцям потрібно краще зрозуміти діяльність та поточні зусилля громадських організацій.

Результати опитування громадської активності USAID/ENGAGE показують, що на 29-ту річницю незалежності України ключові цінності, такі як свобода, рівність та справедливість, залишаються важливими для громадян, а тому повинні продовжувати привертати увагу громадських організацій та політиків. Хоча загалом українці виступають за вільний вибір шляхів отримання доходів, вони також визнають потребу в державній соціальній підтримці. Незважаючи на деякий песимізм щодо власної здатності впливати на суспільство та здобувати успіх, переважна більшість громадян готова залишитися у своїй країні. І що важливо, українці цінують значення закону та справедливості, в той час, як розуміють, що закони можуть бути сфальсифіковані проти них і влада їх не дотримується.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *