Реформа децентралізації в Україні наразі забуксувала і опинилася на межі дискредитації.

Про це у інтерв’ю AgroPolit розповів експерт з політики та місцевого розвитку Олександр Солонтай, додавши, що децентралізацію вбивала постійна зміна правил та законодавства в протилежні боки.

«Наприклад, у 2015 році напередодні місцевих виборів ухвалили добровільність об’єднання громад, а напередодні цих місцевих виборів скасували добровільність, а разом з тим ліквідували десятки добровільно створених громад, частина з яких були успішними. У 2019 році зробили департизацію місцевого самоврядування, тобто вибори за партійними списками мали бути тільки у 30 найбільших містах, але вже влітку 2020 року, за три місяці до місцевих виборів, зробили нову партизацію», – пояснює він.

За словами експерта, запроваджена минулого року партизація перевищила партійну диктатуру 2006-2019 років, зокрема партійні списки зайшли у сільради.

«У 2020 році скасували інфраструктурну субвенцію, яка працювала в 2016-2019 роках для підтримки сільської місцевості в об‘єднаних громадах. Під час ухвалення бюджету на 2021 рік виділили більше коштів на депутатські фонди (субвенція соцеконому) в округи, хоча законодавство передбачає роботу через державний фонд регіонального розвитку. Можу продовжувати ще багато, але зміст такий: стабільні правила децентралізації відсутні, вони постійно змінюються, у тому числі всупереч тим, які були раніше, але попри все це, децентралізація вижила та набирає обертів», – каже він.

Олександр Солонтай вважає, що озвучені вищі тенденції слід зупинити.

«Потрібно зупинитися в продукуванні будь-яких змін та ініціатив, здійснити перегляд застарілої концепції 2014 року і тоді рухатися далі. Інакше цей законодавчий хаос та невідповідність декларацій тому, що практично робиться, буде посилюватися, а в результаті успішна реформа децентралізації під загрозою дискредитації. З часу затвердження концепції децентралізації змінилося багато урядів, втрачено віцепрем’єра децентралізації, секторальні реформи слід привести у відповідність до базової зміни відносин між “центром” та “громадами”», – додав він.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *